Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Austria-Turcia. Ultima echipă calificată în sferturile EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Austria-Turcia. Ultima echipă calificată în sferturile EURO 2024, după un meci absolut nebun. Toate golurile disputei au fost marcate doar din faze fixe.

Austria era mare favorită în acest meci, mai ales după victoria entuziasmantă din grupe în faţa Olandei. Totuşi, a fost o nebunie în lupta pentru sfertruile EURO 2024.

S-a terminat Austria-Turcia

Turcii lui Vincenzo Montella au început meciul perfect şi au deschis scorul chiar la prima fază. Merih Demiral a marcat şi a declanşat nebunia printre fanii turci. Austriecii au forţat, dar nu au reuşit să revină în meci.

Mai mult, după o oră de joc, acelaşi Merih Demiral a făcut 2-0 pentru turci, tot după un gol din corner. Avantajul de două goluri al turcilor a durat însă doar 6 minute. Asta pentru că  Gregoritsch a redus din diferenţă, tot după un corner. Scor final Austria-Turcia 1-2 şi turcii sunt în sferturile de finală ale competiţiei. Acolo se vor duela cu Olanda.

Austria-Turcia echipele de start

Austria: Pentz – Bosch, Danso, Lienhart, Mwene – Seiwald, Sabitzer – Laimer, Baumgartner, Schmid – Arnautovic
Selecționer: Ralf Rangnick

Turcia: Gunok – Muldur, Bardakci, Demiral, Kadioglu – Yuksek, Ayhan – Yilmaz, Kokcu, Yildiz – Guler
Selecționer: Vincenzo Montella

Stadion: Red Bull Arena, Leipzig
Arbitru: Artur Manuel Ribeiro Soares Dias (Portugalia)