Final incendiar la Koln! S-a terminat Spania-Georgia. Ibericii, ajutaţi de arbitraj în optimile EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Koln! S-a terminat Spania-Georgia. Ibericii, ajutaţi de arbitraj în optimile EURO 2024. Chiar dacă au dominat copios meciul contra gruzinilor vedetele spaniolilor au avut nevoie de arbitraj pentru a intra în joc.

Spania lui Luis de la Fuente a avut parte de cea mai slabă adversară pentru optimile EURO 2024. Chiar şi aşa, a avut nevoie de ajutor pentru a reintra în joc.

S-a terminat Spania-Georgia

Georgia a început fabulos şi a reuşit să deschidă scorul repede, după doar 18 minute. asta deşi se apărase eroic în starzul meciului. Robin Le Normand şi-a introdus mingea în proprie poartă, cu o execuţie de judeţ. Spania a tremurat până arbitrajul video a intrat în joc.

Rodri a egalat în minutul 39. Golul a fost validat de VAR, deşi fusese ofsaid şi la Williams, dar şi la Morata. Ibericii au făcut 2-1 după reuşita lui Fabian Ruiz, din minutul 51. Nico Williams a făcut 3-1, în minutul 75.

Gruzinii s-au descoperit şi au primit gol şi de la Olmo., în minutul 83. Spaniolii s-au impus, dar rămâne un semn de întrebare. Golul prin care au egalat s-a înscris în condiţii neregulamentare. Spor final Spania-Georgia 4-1 şi ibericii merg în sferturi. acolo vor întâlni ţara gazdă, Germania.

Spania – Georgia, echipele de start:

Spania: Unai Simón – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri, Rodri, Fabián Ruiz – Yamal, Morata, Williams
Rezerve: Remiro, Raya, Grimaldo, Vivian, Navas, Nacho, Baena, Olmo, Lopez, Zubimendi, Merino, Perez, Torres, Joselu, Oyarzabal
Selecționer: Luis de la Fuente

Georgia (5-3-2): Mamardashvili – Kakabadze, Gvelesiani, Kashia, Dvali, Lochosvili – Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze – Kvaratskhelia, Mikautadze
Rezerve: Loria, Gugershashvili, Gocholeisvhili, Tabidze, Kverkveliya, Kvekveskiri, Altunashvili, Zivzivadze, Sigua, Kvilitaia, Tstaishvili, Shengelia, Lobzhanidze, Davitashvili
Selecționer: Willy Sagnol