Final incendiar la Koln! S-a terminat Scoţia-Elveţia. Spectacol total în meciul serii de la EURO 2024

Final incendiar la Koln! S-a terminat Scoţia-Elveţia. Spectacol total în meciul serii de la EURO 2024. Scoţienii veneau după ruşinea cu Germania, 1-5. De partea cealaltă, fosta cunoştiinţă a tricolorilor din preliminarii avea deja 3 puncte, după 4-1 cu Ungaria.

Prima repriză a început cu scoţienii în atac. Aceştia au dorit să uite cât mai repede meciul de coşmar cu Germania.

S-a terminat Scoţia-Elveţia

Mai mult, scoţienii au reuşit să şi deschidă scorul. Şutul lui McTomaninay a fost deviat decisiv de Schar în proprie poartă, după doar 13 minute. Elveţienii nu au renunţat şi au reuşit egalarea prin Shaqiri, în minutul 26. Scoţienii au avut şi o bară şi în repriza a doua, dar nu s-au mai lipit la gol. Scor final Scoţia-Elveţia 1-1 şi elveţienii sunt ca şi calificaţi în optimi. De partea cealaltă, scoţienii visează la o victorie cu ungurii care să îi ducă în optimi.

Echipele de start în Scoția – Elveția:

Scoția: Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson – McTomaninay, Gimour, McGregor, McGinn – C. Adams
Selecționer: Steve Clarke (60 de ani)

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri – Aebischer, Ndoye, Vargas
Selecționer: Murat Iakin (49 de ani)

Arbitru principal: Ivan Kruzliak (Slovacia)
Arbitrii asistenți: Branislav Hancko, Jan Pozor (ambii din Slovacia)
Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia)
Arbitru asistent VAR 1: Bartosz Frankowski (Polonia)
Arbitru asistent VAR 2: Nejc Kajtazovic (Slovenia)
Arbitru de rezervă: Irfan Peljto (Bosnia și Herțegovina)