Final incendiar la Koln! S-a terminat Belgia-România. Ce au făcut tricolorii lui Edi Iordănescu la al doilea meci de la EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Koln! S-a terminat Belgia-România. Ce au făcut tricolorii lui Edi Iordănescu la al doilea meci de la EURO 2024. După victoria entuziasmantă cu Ucraina a urmat reculul în faţa favoritei grupei.

România lui Edi Iordănescu a făcut o primă repriză foarte slabă în faţa Belgiei. Nu am reuşit să le facem faţă super vedetelor belgiene.

S-a terminat Belgia-România

Zeci de mii de fani români au creat o atmosferă senzaţională la Koln. Tricolorii lui Edi Iordănescu s-au simţit ca acasă. Din păcate au luat gol foarte repede. Bancu a pierdut mingea care a ajuns la Tielemans şi belgienii avea 1-0 după 75 de secunde.

Apoi, tricolorii au avut şansa egalării. Marius Marin a centrat perfect, dar lovitura de cap a lui Radu Drăguşin a fost deviată în corner. Florin Niţă a fost apoi omul nostru numărul 1. A sărit din bară în bară. Astfel, la pauză s-a intrat cu doar 1-0 pentru belgieni.

Repriza a doua am început-o mai bine, dar Mihăilă a ratat o ocazie importantă. Am avut noroc şi la golul lui Lukaku. Acesta a fost anulat pentru ofsaid. Nu am mai scăpat în minutul 80. Atunci belgienii şi-au dublat avantajul prin golul lui De Bruyne. Scor final Belgia-România 2-0 şi tricolorii trebuie să nu piardă cu Slovacia dacă vor să meargă în optimi.

Belgia – România, echipe de start

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Tielemans, Onana – Lukebakio, De Bruyne, Doku – Lukaku
Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere, Lukebakio, Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vertonghen, Vranckx
Absent: Witsel (Accidentat)
Selecționer: Domenico Tedesco

Echipa de start a României: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edward Iordănescu