Final incendiar la Frankfurt! S-a terminat Slovacia-România. Tricolorii lui Edi Iordănescu au scris istorie la EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Frankfurt! S-a terminat Slovacia-România. Tricolorii lui Edi Iordănescu au scris istorie la EURO 2024. A fost un meci absolut nebun pentru naţionala noastră. Prima repriză ai noştri au avut ocazii importante.

Băieţii lui Edi Iordănescu puteau deschide scorul prin Andrei Raţiu sau Răzvan Marin. Dubravka a fost mare în faţa lui Sonic.

S-a terminat Slovacia-România

A ratat şi Ianis Hagi din apropiere înainte de a primi gol Slovacii au deschis scorul în minutul 24, prin Ondrej Duda. Băieţii noştri au revenit repede în joc. Ianis Hagi a obţinut penalty, după intervenţia VAR. Răzvan Marin a marcat impecabil, în minutul 37. În repriza a doua, slovacii au avut două şanse mari. Florin Niţă a fost, din nou, impecabil.

Cei aproape 40 de mii de români au îndurat ploaia nebună care a început la Frankfurt, în speranţa unei calificări istorice. Scor final Slovacia-România 1-1 şi tricolorii sunt calificaţi în optimile EURO 2024. În celălalt meci al grupei, Ucraina-Belgia s-a terminat 0-0 şi tricolorii se califică din postura de lideri ai grupei.

Slovacia – România, echipele de start

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R.Marin, M. Marin, Stanciu – Ianis Hagi, Drăguș, Coman
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu, Alibec, Bîrligea, Cicâldău, Man, Mihăilă, Mogoș, Nedelcearu, Olaru, Pușcaș, Racovițan, Rus, Sorescu, Șut
Selecționer: Edi Iordănescu

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Duda, Lobotka, Kuka – Skranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Suslov, Tupta
Selecționer: Francesco Calzona

Ucraina – Belgia, echipe de start

Ucraina: Trubin – Tymchyk, Zabarnyi, Svatok, Matviyenko, Mykolenko – Shaparenko, Brazhko, Sudakov – Yaremchuk, Dovbyk
Rezerve: Bushchan, Lunin, Konoplia, Talovierov, Sydorchukm Stepanenko, Yarmolenko, Malinovskyi, Zinhenko, Zubkov, Bondar, Vanat, Mykhailichenko
Selecționer: Serhiy Rebrov

Belgia: Casteels – Vertonnghen, Faes, Theate, Castagne – De Bruyne, Onana, Tielemans – Doku, Lukaku, Tielemans – Doku, Lukaku, Trossard
Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Carrasco, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Openda, Vermeeren, De Cuyper