Final incendiar la Frankfurt! S-a terminat Danemarca-Anglia. Rezultat crucial pentru calificarea în optimile EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Frankfurt! S-a terminat Danemarca-Anglia. Rezultat crucial pentru calificarea în optimile EURO 2024. Englezii au jucat, din nou, foarte slab. Dacă în primul meci au avut noroc în faţa sârbilor, acum au dat peste o echipă mai tare.

Englezii, mari favoriţi la EURO 2024, continuă să joace foarte slab. Lui Gareth Southgate ar putea să îi fie ruşine pentru jocul prestat de naţionala sa plină de vedete.

S-a terminat Danemarca-Anglia

De partea cealaltă, danezii au încercat să-şi ia revanşa după egalul, scor 1-1, din prima etapă, cu Slovenia. Englezii au avut şi noroc. Au deschis scorul repede, după doar 18 minute. Harry Kane a fost cel care a marcat.

Nordicii nu au renunţat şi au reuşit egalarea prin Hjulmand, în minutul 34. Nordicii au continuat să caute golul pentru că un egal nu le-ar fi fost de ajuns. De partea cealaltă, englezii au lâncezit într-un joc plictisitor. Hojbjerg a avut şansa lui 2-1, pe final de meci, dar nu a nimerit ţinta. Scor final Danemarca-Anglia 1-1 şi englezii sunt ca şi calificaţi în optimi, deşi nu au jucat nimic. De partea cealaltă, danezii au doar două puncte după două etape şi tremură pentru calificare.

Echipele de start în Danemarca – Anglia:

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Maehle, Hjulmand, Hojbjerg, Kristiansen – Eriksen – Hojlund, Wind
Rezerve: Bah, Larsen, Damsgaard, Dolberg, Dreyer, Hermansen, Jensen, Kjaer, Kristensen, Norgaard, Poulsen, Ronnow, Olsen, Zanka
Selecționer: Kasper Hjulmand

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold – Saka, Bellingham, Foden – Kane
Rezerve: Dunk, Eze, Bowen, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson, Konsa, Mainoo, Palmer, Ramsdale, Toney, Watkins, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Arbitru: Artur Soares Dias (Portugalia)
Asistenți: Paulo Soares (Portugalia), Pedro Ribeiro (Portugalia)