Final incendiar la Dusseldorf! S-a terminat Franţa-Belgia. Duel pentru sferturile EURO 2024 între Mbappe şi De Bruyne / Foto

Final incendiar la Dusseldorf! S-a terminat Franţa-Belgia. Duel pentru sferturile EURO 2024 între Mbappe şi De Bruyne. A fost un meci în care în prima parte cocoşii galici au dezamăgit din nou.

Duelul de cinci stele din optimile EURO 2024 a fost cu puţine şanse de gol în prima parte a meciului. Mbappe şi De Bruyne au fost departe de valoarea lor. Au jucat la fel de slab ca în grupe.

S-a terminat Franţa-Belgia

Franţa lui Mbappe a ţinut mai mult de minge, dar ocaziile mari de gol au lipsit. De altfel, cele două echipe au avut doar câte un şut pe poartă în prima repriză. În partea a doua, tot francezii au atacat mai mult. Totuşi, în minutul 69, belgienii puteau deschide scorul. Lukaku a tras tare din careu, dar Maignan a respins în faţă. De Bruyne a avut şi el o şansă importantă, dar cei care au marcat au fost francezii.

Kolo Muani a tras la poartă şi Vertonghen a deviat, nefericit, în proprie poartă. Scor final Franţa-Belgia 1-0 şi cocoşii galici sunt în sferturile de finală după un autogol.

Franța – Belgia, echipele de start

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Griezmann – M. Thuram, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Giroud, Dembele, Kolo Muani, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen, Theate – Openda, Onana, Doku – De Bruyne, Lukaku, Carrasco
Rezerve: Kaminski, Sels, Debast, Witsel, Tielemans, Trossard, Lukebakio, Vranckx, De Ketelaere, Mangala, Bakayoko, Vermeeren, De Cuyper
Selecționer: Domenico Tedesco