Final incendiar la Clinceni! S-a terminat Unirea Slobozia-Rapid. Ce au făcut oamenii lui Marius Şumudică

Final incendiar la Clinceni! S-a terminat Unirea Slobozia-Rapid. Ce au făcut oamenii lui Marius Şumudică. A fost o dispută mai dificilă decât credeau giuleştenii în faţa nou promovatei în Superliga.

Marius Şumudică spera să fie un galop de sănătate pentru Rapid la Clinceni, dar nu a fost chiar aşa.

S-a terminat Unirea Slobozia-Rapid

Giuleştenii au atacat cu toate liniile chiar de la început. Au avut ocazii şi au reuşit să deschidă scorul prin Rareş Pop, în minutul 24. Avantajul giuleştenilor nu a durat prea mult. Pospelov a egalat în minutul 31 şi s-a intrat la egalitate la pauză. Acelaşi Rareș Pop a făcut dubla după o oră de joc, spre bucuria celor aproximativ 3500 de spectatori prezenți la meci, aproape toţi rapidişti.

Scor final Unirea Slobozia-Rapid 1-2 şi giuleştenii lui Marius Şumudică obţin 3 puncte mari care o urcă pe locul 8 în Superliga.

Unirea Slobozia – Rapid București, echipe de start:

Unirea Slobozia (4-2-3-1): Rusu – Medina, Antoche, Pospielov, Șerbănică – Coadă, Perianu – Camara, Afalna, Yusov – Gele
Rezerve: Krell, Georgescu, Ibrian, A. Dinu, C. Toma, Lemnaru, S. Pacionel, Dorobanțu, Vlăsceanu, Purece, Aganovic, F. Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea
Absenți: Bărbuț, A. Lopez (accidentați)

Rapid București (4-2-3-1): Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu, Borza – Hromada, Christensen – Petrila, Hasani, Pop – Burmaz
Rezerve: Aioani, Onea, Ignat, Blazek, Braun, Vulturar, Mendes, Kait, Grameni, Micovschi, Emmers, Jambor
Antrenor: Marius Șumudică
Absenți: P. Iacob, Gojkovic (accidentați), Boupendza, N’Jie

Stadion: „Clinceni – Arena 1” (Clinceni – Ilfov)
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov) / A1: Vasile Marinescu (București) / A2: Valentin Avram (București) / Arbitru VAR: Marian Barbu (Făgăraș) / Arbitru AVAR: Marcel Bîrsan (București) / R1: Vlad Baban (Iași) / Observator arbitri: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)