Final incendiar în Superliga! S-au terminat CFR Cluj-Farul şi CSU Craiova-Sepsi. Ce au făcut oamenii lui Costel Gâlcă în lupta pentru Conference League

Final incendiar în Superliga! S-au terminat CFR Cluj-Farul şi CSU Craiova-Sepsi. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Costel Gâlcă în lupta pentru Conference League. A fost un duel de la distanţă între olteni şi echipa lui Dan Petrescu.

Echipa lui Costel Gâlcă trebuia să o bată pe Sepsi şi să spere că CFR Cluj va fi învinsă de Farul. Prima repriză le-a tăiat repede elanul craiovenilor.

S-au terminat CFR Cluj-Farul şi CSU Craiova-Sepsi

Băieţii lui Gică Hagi au fost pur şi simplu umiliţi în Gruia, în primele 45 de minute. Au încasat 4 goluri şi nimic nu mai putea fi făcut. De partea cealaltă, şi echipa lui Costel Gâlcă era condusă la pauză.

Ciprian Deac a deschis scorul după doar 8 minute, din penalty. În minutul 16, Panagiotis Tachtsidis a dublat avantajul gazdelor. Ardelenii au marcat pe bandă rulantă. Karlo Muhar a făcut 3-0, în minutul 22. Daniel Bîrligea a înscris şi el în minutl 37, pentru a stabili scorul pauzei.

În celălalt meci, cei de la Sepsi au jucat foarte bine în prima repriză. Au şi deschis scorul prin Marius Ştefănescu. Startul reprizei secunde, le-a aparţinut oamenilor lui Gâlcă. Aceştia au întors scorul în doar 6 minute, prin Bană şi Koljic. Debeljuh a făcut 2-2 în minutul 66, spre disperarea celor 9011 spectatori, prezenţi la meci.

Oamenii lui Hagi au redus şi ei din diferenţă după golul lui Ganea, din minutul 65. S-a marcat în continuare, pe bandă rulantă. Andrei Ivan a făcut 3-2 pentru cei de la CSU Craiova, în timp ce în Gruia, CFR Cluj a marcat şi golul 5, prin Otele. Echipa lui Dan Petrescu s-a impus cu 5-1 şi şi-a asigurat locul secund, care o duce în Conference League. Farul termină pe 4.

În celălalt meci, CSU Craiova s-a impus cu 3-2 şi aşteaptă să-şi afle adversara din barajul de Conference League.

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Tachtsidis, Keita, Muhar – Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich (GK), Bălgrădean (GK), Manea, Abeid, M.Ilie, Ajeti, Aussi, Fica, Avounou, El Kaddouri, V.Serebe, P.Michael
Absenți: –
Antrenor: Dan Petrescu

Farul (4-3-3): Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, G. Marins, Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Andronache
Rezerve: Mușat (GK), Dussaut, I.Cercel, G.Dănuleasa, Boli, D.Nedelcu, N.Popescu, Casap, L.Banu, R.Deaconu, A.Doicaru, Rivaldinho
Absenți: Larie, Cojocaru, Băluță (accidentați)
Antrenor: Gheorghe Hagi

A: Radu Petrescu (Bucureşti)
A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti)
A2: Radu Ghinguleac (Bucureşti)
Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei – Satu Mare)
Arbitru AVAR: Florin Andrei (Târgu Mureş – Mureş)
R1: Bogdan Dumitrache (Bucureşti – Bucureşti)
Obs. arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea)
Stadion: CFR Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca – Cluj)

CSU Craiova – Sepsi, echipe de start

CSU (4-2-3-1): L. Popescu – Bancu, Raul Silva, Zajkov, Vlădoiu – Crețu, Mekvabishvili – Ivan, Mitriță, Danciu – Markovic
Rezerve: Lazar, Căpățînă, Ndong, Badelj, Soiri, Mateiu, Barbu, Bana, Blesa, Koljic
Absenți: Maldonado, Baiaram (accidentați), Houri (suspendat)
Antrenor: Costel Gâlcă

Sepsi (4-3-3): Niczuly – Oroian, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan – C. Matei, Alimi, Aganovic – R. Varga, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Renta, Kallaku, Kocsis, Dumitrescu, K. Varga, Batzula
Antrenor: Bernd Storck
Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti). A1: Florin George Neacşu (Câmpulung Muscel), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Arbitru AVAR: Andrei Moroiță (Ploieşti)