Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în derby-ul supravieţuirii

Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-UTA. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în derby-ul supravieţuirii din Superliga. A fost o partidă decisă pe finalul acesteia.

Mircea Rednic a venit la Iaşi să nu piardă în faţa băieţilor lui Leo Grozavu. A fost aproape de a lua un punct, dar a pierdut meciul pe final.

S-a terminat Poli Iaşi-UTA

Prima repriză a fost una fără faze importante. Doar pe finalul ei se putea marca. Gazdele au avut un penalty evident. După un corner executat de Alin Roman, Andrei Gheorghiță a fost călcat evident de Aly Abeid în careu. Cei din camera VAR au aţipit însă şi repriza s-a terminat fără penalty-ul evident care trebuia primit de către gazde.

Finalul a fost incendiar. Harrison a deschis scorul în minutul 78, spre bucuria celor 1.776 de spectatori care au asistat la acest meci. Această reuşită s-a dovedit a fi decisivă pentru rezultatul meciului. Scor final Poli Iaşi-UTA 1-0 şi moldovenii obţin o victorie uriaşă în lupta pentru supravieţuire. De partea cealaltă, UTA pare că şi-a luat adio de la un loc de play-off.

Poli Iași – UTA, echipe de start

Poli Iași: Lung Jr. – Martac, Fl. Ilie, Katanec, R. Ispas – Jatoba, Marchioni – A. Gheorghiță, A. Roman, L. Phelipe – Harrison
Rezerve: Ailenei – Farcaș, Hrib, Sg. Buș, R. Ion, Tincu, A. Ciobanu, Stefanovici
Antrenor: Leo Grozavu

UTA: Fl. Iacob – T. Căpușă, Conte, Benga, Abeid – Cr. Mihai, Carp, Fabry – Micovschi, Luckassen, Omondi
Rezerve: Kucher – Stolnik, D. Rodrigues, R. Stanciu, R. Pop, Cooper, Marku, Ofosu
Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti), A1: Artene Ovidiu (Vaslui) A2: Urzică Vladimir (Neamţ) Arbitru VAR: Fesnic Horațiu Mircea (Cluj) Arbitru AVAR: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj)