Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic

Final incendiar în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-UTA. Ce au făcut oamenii lui Mircea Rednic în primul meci al zilei din Superliga. A fost o dispută extrem de echilibrată cel puţin în prima parte a partidei.

Mircea Rednic visa la cele trei puncte în deplasarea din Moldova. De partea cealaltă, moldovenii aveau nevoie disperată de puncte.

S-a terminat FC Botoşani-UTA

Prima repriză a fost una extrem de slabă. Matricardi a avut prima şansă de a marca, dar nu a nimerit ţinta. Enzo Lopez a avut şi el oportunitatea deschiderii scorului, dar a lovit doar bara. Asta spre disperarea celor 3.421, număr oficial, de spectatori, prezenți la meciul din Moldova.

La 10 minute de la reluare, Ezekiel a scăpat singur cu portarul, dar Kukic a respins. Apoi, şi Omondi a ratat oportunitatea deschiderii scorului. Fabry a ratat şi el singur cu Kukic. A şutat în portarul gazdelor din 8 metri. Chică Roşă a avut şi el oportunitatea de a marca, dar a lovit doar bara. În minutul 79, gazdele au dat lovitura. Sadiku a reuşit să deschidă scorul.

Scor final FC Botoşani-UTA 1-0 şi echipa lui Mircea Rednic pierde după 3 etape de invincibilitate în Superliga.

FC Botoșani – UTA, echipele de start:

FC Botoșani (4-2-3-1): Kukic – Salomon, Miron, Șeroni, Țigănașu – Matricardi, Caputa – Bodișteanu, Florescu, Fulop – Lopez
Rezerve: Pap, Sadiku, David, Petro, Celea, Mouaddib, Kaprof, Pavlovic, Romano, Chică-Roșă, Santos da Silva, Pănoiu
Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA (4-3-3): Popa – Râpă, Conte, Benga, Trif – Machado, Van Durmen, Fabry – Cîmpanu, Ezekiel, Omondi
Rezerve: Popescu, Borcea, Mihai, Stanciu, Iurasciuc, Costache, Mabea, Dozi, V. Cristea
Absenți: Iliev, Ekmekci (accidentați)
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Municipal (Botoșani)