Final incendiar în Kazahstan! S-a terminat Aktobe-Sepsi. Performanţă uriaşă pentru băieţii lui Liviu Ciobotariu.

Sepsi a câștigat meciul cu Aktobe, scor 0-1, din manșa retur a turului al treilea preliminar al Conference League.

Final incendiar în Kazahstan

Ocazie pentru Sepsi în minutul 27. Ștefănescu a centrat din corner, iar mai apoi Pavol Safranko a reluat cu capul, dar a dat puțin peste poarta adversarilor.

Trei minute mai târziu, Aktobe a dat emoții echipei din Sfântu Gheorghe. China a șutat din careu, însă Niczuly a apărat excelent.

În minutul 42, Alimi a preluat balonul, chiar când portarul kazahilor era ieșit din poartă, dar albanezul de la Sepsi a șutat peste bara transversală.

Sepsi a înscris în minutul 66. Ștefănescu a centrat din corner, iar Nicolae Păun a reluat cu capul, deschizând scorul.

Scor final 0-1 și Sepsi s-a calificat în play-off-ul Conference League. Covăsnenii se vor duela în faza următoare cu norvegienii de la Bodo Glimt, care au eliminat formația Piunik Erevan, după un dublu 3-0.

Aktobe – Sepsi, formațiile de start:

Aktobe: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shomko – China, Raickovic, Strumia, Tanzharikov – Baytana, Elder Santana, Samorodov

Rezerve: Lobantsev, Mambetzhanov, Rudoselskiy, Bassmertny, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Izbassarov, Izotov

Antrenor: Andrey Karpovich

Sepsi: Niczuly – Dumitrescu, Ninaj, Bălașa, Ciobotariu – Rodriguez, Alimi – Ștefănescu, Matei, Păun – Safranko

Rezerve: Molodvan, Gedo, Ion, Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, Varga, Rondon

Antrenor: Liviu Ciobotariu.