Final incendiar în Ilfov! S-a terminat Voluntari – Hermannstadt. Ce au făcut oamenii lui Marius Măldărăşanu

Final incendiar în Ilfov! S-a terminat Voluntari – Hermannstadt. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Marius Măldărăşanu cu una dintre codaşele din play-out-ul de Superliga. A fost o dispută extrem de echilibrată.

Oamenii lui Marius Măldărăşanu au fost de nerecunoscut în prima parte a meciului din Ilfov. Deşi pe hârtie, sibienii erau favoriţi, pe teren nu s-a văzut acest lucru.

S-a terminat Voluntari – Hermannstadt

Meciul a început extrem de prudent, cu doi antrenori cunoscuţi pentru faptul că se tem şi joacă mai mult la 0-0. Trupa lui Marius Măldărăşanu a fost practic inexistentă în atac. Nici oamenii lui Florin Pârvu nu au avut mari ocazii, deşi au avut mai mult posesia mingii.

Totuşi, în minutul 57, oaspeţii au avut o mare şansă de a deschide scorul. Balaure a tras de la distanţă, dar a lovit doar încheietura barelor. În minutul 70, gazdele au deschis scorul din penalty. Butean a pus mâna pe minge, în mod inexplicabil, în careu. Noul intrat, George Merloi, a transformat lovitura de pedeapsă. Scor final FC Voluntari-Hermannstadt 1-0 şi gazdele obţin prima victorie după 12 meciuri. Momentan, gazdele aă sărit peste locurile care duc în liga a doua. De partea cealaltă, sibienii rămân cu 23 de puncte.

Voluntari – Hermannstadt, echipe de start

Voluntari (3-4-3): O. Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș – Boboc, A. Ciobanu, Crepulja, Aliji – Rața, Dumiter, D. Andrei
Rezerve: Fernandez Collado, Carnat, Cascini, Turda, Voican, C. Paz, Droppa, Merloi, Răduț, Lambrinoc
Antrenor: Florin Pârvu

Hermannstadt (4-4-2): Căbuz – Butean, Bejan, Ionuț Stoica, Opruț – Balaure, Murgia, Sota, A. Jipa – Neguț, D. Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I. Pop, R. Fonseca, A. Oroian, Biceanu, G. Iancu, N’Goma, D. Iancu, I. Stoica, Antoche, Medina
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Anghel Iordănescu”
Spectatori: 543
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei). A1: Mihai Marica (Bistrița), A2: Romică Bîrdeș (Pitești)
Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache (București). Asistent VAR: Vladimir Urzică (București)