Final incendiar în Gruia! S-a terminat FCSB-CFR Cluj. Duel nebun între Dan Petrescu şi Elias Charalambous

Final incendiar în Gruia! S-a terminat FCSB-CFR Cluj. Duel nebun între Dan Petrescu şi Elias Charalambous. Campioana a jucat extrem de slab în prima repriză şi nu a tras niciun şut pe poarta gazdelor.

Elias Charalambous a început într-o formulă ciudată. Nou venitul, Mihai Popescu a fost titular. Radunovic a rămas pe bancă pentru a juca Panţîru.

S-a terminat FCSB-CFR Cluj

Experimentele nu au fost de bun augur pentru campioană. Echipa lui Elias Charalambous nu a jucat nimic în prima repriză. Nici băieţii lui Dan Petrescu nu au excelat însă în atac. A fost un joc de uzură. Până la urmă, la o fază care nu anunţa nimic, gazdele au deschis scorul. Louis Munteanu i-a luat faţa lui Dawa şi a marcat  în minutul 36.

La pauză, oaspeţii au făcut patru schimbări, în speranţa că vor reuşi să schimbe soarta jocului. Schimbările nu s-au văzut pentru că în startul reprizei secunde Louis Munteanu a dubal avantajul gazdelor. Rămas nemarcat, a marcat pentru 2-0 în minutul 48. În minutul 59, oaspeţii au redus din diferenţă. Băluţă a reuşit să înscrie după o acţiune de senzaţie a lui Florin Tănase. În minutul 87, după un forcing, FCSB a reuşit egalarea. Dawa a profitat de gata lui Mihai Popa şi a egalat. Scor final CFR Cluj-FCSB 2-2 şi cele două echipe o dat la pace după o repriză secundă spectaculoasă.

CFR Cluj – FCSB, echipe de start:

CFR CLUJ (4-3-3): M. Popa – Mogoș, Bolgado, Boben, Simao Rocha – Fică, Djokovic, Ad. Păun – Deac (cpt.), L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Hindrich – Camora, Abeid, Keita, Kresic, R. Filip, Artean, Lucaci, Tachtsidis, Korenica, Postolachi, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Pantea, M. Popescu, Dawa, Panțîru – Alhassan, Șut – Baeten, Olaru (cpt.), Miculescu – Fl. Tănase
Rezerve: A. Vlad – Crețu, Oct. Popescu, Ștefănescu, D. Popa, Băluță, Musi, Ngezana, Radunovic, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous