Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-U Cluj. Ce au făcut băieţii lui Andrea Mandorlini

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-U Cluj. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Andrea Mandorlini în derby-ul oraşului. Echipa feroviară rămâne principala contracandidată a celor de la FCSB în lupta pentru titlu.

Oamenii lui Andrea Mandorlini au deschis scorul repede şi au controlat absolut tot meciul. Asta în ciuda faptului că suporterii şepcilor roşii au făcut senzaţie.

S-a terminat CFR Cluj-U Cluj

După doar două minute de la startul jocului, Muhar a deschis scorul. VAR a validat golul, deşi poziţia a fot suspectă de ofsaid. Oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău au fost de nerecunoscut. Au mai luat un gol pe finalul primei reprize. Daniel Bîrligea a făcut 2-+ în minutul 42, după mai multe ratări monumentale.

De la cabine au ieşit alfel elevii lui Ioan Ovidiu Sabău. Au încercat să revină în meci, dar nu s-au apropiat de poartă. Pe final de meci, Otele a reuşit dubla pentru o victorie categorică a gazdelor în derby-ul Clujului. 11.013 suporteri au asistat la meci, număr oficial, deşi stadionul putea să găzduiască mai mulţi spectatori. Chiar dacă nu au primit mai multe bilete, oaspeţii au creat o atmosferă ca pe Cluj Arena.

Scor final CFR Cluj-U Cluj 4-0 şi echipa lui Andrea Mandorlini termină anul la 8 puncte în spatele celor de la FCSB. De partea cealaltă, U Cluj încă mai speră să prindă un loc de play-off, în ciuda umilinţei din derby.

CFR Cluj – U Cluj, echipe de start

CFR Cluj: CFR Cluj: Sava – Boben, Kresic, M. Ilie – Krasniqi, Muhar, Tachtsidis, Camora – Otele, Bîrligea, Avonou
Rezerve: Hindrich, Manea, Morgan, Cvek, R. Filip, Fică, Deac, Luca Mihai, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

U Cluj: U Cluj: Iliev – Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Doukoure, Fossati, Chipciu – Manu – I. Stoica, D. Popa
Rezerve: Gorcea, Simion, Pițian, Miron, Silaghi, Popadiuc, V. Gheorghe, Cîmpanu, Filip Ilie
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău