Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Poli Iaşi. Ce au făcut oamenii lui Dan Petrescu

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Poli Iaşi. Ce au făcut oamenii lui Dan Petrescu în meciul cu revelaţia ultimelor runde din Superliga. Ardelenii şi-au făcut meciul uşor încă din start.

După înfrângerea în faţa celor de la UTA, elevii lui Dan Petrescu au început tare disputa de pe teren propriu.

S-a terminat CFR Cluj-Poli Iaşi

Poli Iaşi nu mai primise gol de trei etape în Superliga. A primit însă foarte repede de la CFR Cluj. Kamara a înscris după doar 10 minute pentru gazde. S-a făcut 2-0 foarte repede. Louis Munteanu a marcat peste doar 6 minute şi le-a făcut meciul uşor gazdelor.

Poli Iaşi a marcat în finalul primei reprize. Samayora a marcat, dar reuşit sa a fost anulată pentru ofsaid. În minutul 75, Kamara a fost eliminat, spre disperarea celor 2348 de suporteri prezenţi la meci, număr oficial.

În minutul 88, Bordeianu a redus din diferenţă. Asta după un penalty comis de Louis Munteanu care a pus mâna pe minge în careu. Pe final, gazdele au tras de timp ca la judeţ. Scor final CFR Cluj-Poli Iaşi 2-1 şi ardelenii câştigă 3 puncte mari în lupta pentru play-off.

CFR Cluj – Poli Iași, echipe de start:

CFR Cluj: M. Popa – Rocha, Bolgado, Abeid, Camora – Djokovic, K. Keita, Tachtsidis – Deac, Munteanu, K. Kamara
Rezerve: Hindrich, Mogoș, F. Iacob, M. Ilie, Boben, Artean, Filip, A. Păun, Fica, Korenica, Postolachi, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Poli Iași: Poli Iași: J. Fernandez – Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas – V. Gheorghe, Bordeianu, Gouet, Stefanovic – A. Roman – Kamberi
Rezerve: Ailenei, Atanaskovski, Fl. Ilie, Da Silva, Miskovic, Itu, Marchioni, Teixeira, Tailson, Harrison, Gheorghiță, D. Popa
Antrenor: Emil Săndoi

Arbitru: Bogdan Dumitrache // Asistenți: Mircea Orbuleț, Ionuț Neacșu
Arbitru VAR: Viorel Flueran // Asistent VAR: Rareș Vidican
Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca – Cluj)