Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Dinamo. Început greu de Superliga pentru echipa lui Dan Petrescu

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Dinamo. Început greu de Superliga pentru echipa lui Dan Petrescu. A fost o primă repriză de coşmar pentru formaţia care vrea să câştige titlul în acest sezon.

Băieţii lui Dan Petrescu au fost surprinşi de începutul avântat al oaspeţilor. Echipa lui Zeljko Kopic a început bine meciul şi a şi marcat.

S-a terminat CFR Cluj-Dinamo

Dinamo a început meciul tare şi a deschis scorul după doar 14 minute. Dat afară de Rapid, Cîrjan s-a distrat cu apărarea gazdelor şi a înscris. Dinamo a continuat să surprindă şi a marcat din nou. S-a făcut 2-0 în minutul 34, după reuşita lui Abdallah. Zeljko Kopic a schimbat jocul câinilor, dar şi căpitanul. Dennis Politic e noul căpitan al câinilor din acest sezon.

Echipa lui Dan Petrescu a reuşit să revină pe tabelă pe finalul primei reprize. Ciprian Deac a marcat  din penalty, în minutul 42. Tăvălugul celor de la CFR a continuat şi după pauză. Bîrligea a înscris în minutul 52. Cei 5.600 de spectatori, număr oficial sperau într-o revenire completă a echipei din Gruia. Asta după ce Dinamo condusese cu scorul de 2-0. şi în prelungiri, gazdele au preluat conducerea, după şutul la colţ al lui Tachtsidis. Scor final CFR Cluj-Dinamo 3-2 şi ardelenii pornesc cu dreptul noua ediţie de Superliga.

CFR Cluj – Dinamo București, echipe de start:

CFR CLUJ (4-3-3): Sava – Thaqi, Kresic, M. Ilie, Camora (cpt.) – Artean, K. Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, M. Kamara
Rezerve: Hindrich – Mogoș, Abeid, Boben, Ajeti, R. Filip, Păun, Fică, Nkololo, Lucaci, Korenica, Bîrligea
Antrenor: Dan Petrescu

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Costin, Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov, Gnahore, Cîrjan – Abdallah, Selmani, Politic (cpt.)
Rezerve: Roșca, Patriche, Pașcalău, Amzăur, Licsandru, A.Irimia, Bani, Florescu, Bordușanu, Caragea, Rotund
Antrenor: Zeljko Kopic

A: Rareș Vidican (Satu Mare – Satu Mare)
A1: Mircea Grigoriu (Bucureşti – Bucureşti)
A2: Romică Bîrdeş (Piteşti – Argeş)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (Bucureşti – Bucureşti)