Final incendiar în Giulesti! S-a terminat Rapid-Sepsi. Rapidiștii nu joacă nimic în absența lui Neil Lennon

Rapid și Sepsi și-au împărțit punctele în Giuleșți, scor 2-2, în ultimul meci al etapei cu numărul 4 din Superligă.

Covăsnenii au ajuns pe locul 4, cu 8 puncte, în timp ce elevii lui Neil Lennon sunt pe 12, cu doar 3 puncte acumulate în acest sezon.

Rapid – Sepsi 2-2

Rapid a încasat un gol după doar câteva secunde. Varga a profitat de o neînțelegere între Aioani și Blazek și a marcat. Două minute mai târziu, giuleștenii au restabilit egalitatea. Blazek a marcat profitând de greșeala lui Niczuly.

Arbitrul a întrerupt pentru două minute meciul după ce fanii giuleșteni au aruncat mai multe torțe și petarde în teren. S-au potolit doar după anunțul crainicului.

În finalul reprizei, Petrila a înscris cu un șut la colțul lung și și-a adus echipa în avantaj. În minutul 68, Debeljuh a restabilit egalitatea.

La începutul meciului, jucătorii Rapidului au intrat pe teren cu un banner pentru Neil Lennon, a cărui mama a murit. „Be strong, Neil”.

Echipele de start:

Rapid: Aioani – Braun, Blazek Ignat – Manea, Kait, P. Iacob, Petrila, Micovschi – Hasani, Burmaz
Rezerve: Ungureanu, Săpunaru, Rrahmani, Papeau, Oaidă, G. Gheorghe, Jambor, Borza, Bădescu, Pașcanu, R. Pop, El Sawy
Antrenor: Bogdan Lobonț

Sepsi: Niczuly – Oteliță, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan – Varga, Alimi, Mino, Kallaku – Neskovic, Debeljuh
Rezerve: D. Moldovan, Gyebge, Kecskes, Bardea, Oroian, Breji, Hajdin, Siger, Drăghiceanu, M. Coman
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Marian Barbu
A1: Ovidiu Artene