Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Poli Iaşi. Echipa lui Elias Charalambous a comis-o în faţa moldovenilor

Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Poli Iaşi. Echipa lui Elias Charalambous a comis-o în faţa moldovenilor. A fost o partidă mai complicată decât s-ar fi aşteptat campioana.

Oamenii lui Elias Charalambous au început meciul mai bine, dar nu au reuşit să marcheze. Mai mult, au şi primit gol.

S-a terminat FCSB-Poli Iaşi

În minutul 27, Boirdeianu a marcat după un şut deviat nefericit de Panţîru. Peste doar 9 minute, cei 6000 de fani au amuţit. Olaru a fost eliminat după ce și-a lovit un adversar. Primise galben, dar după consultarea VAR s-a ajuns la cartonaş roşu.

Apoi, Daniel Popa a avut şansa egalării, dar a lovit doar bara. În pauză, a fost şoc la FCSB. S-au efectuat patru schimbări, dar omul în plus s-a văzut. A revenit şi Florin Tănase. Ocaziile de gol au întârziat însă la poarta oaspeţilor. Baeten putea egala, dar Fernandez a scos miraculos în corner. Scor final FCSB-Poli Iaşi 0-1 şi campioana încasează o înfrângere bombă pe teren propriu în Superliga.

FCSB – Poli Iași, echipe de start:

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, Panțîru – Lixandru, Ad. Șut – Ștefănescu, Olaru, Al. Băluță – D. Popa
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Fl. Tănase, Miculescu, Kiki, Edjouma, Chiricheș, Pandele, Baeten, Radunovic, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

Poli Iași: J. Fernandez – Guilherme, Samayoa, Claudio Silva, Atanaskoski – A. Roman, Bordeianu, Gouet, V. Gheorghe – A. Gheorghiță, Kamberi
Rezerve: Ailenei – Todoroski, R. Ispas, Fl. Ilie, Stefanovici, Miskovic, Goncalo Teixeira, A. Popa, L. Mihai, Tailson, Harrison, Itu
Antrenor: Anthony Da Silva

Stadion: Ghencea
Arbitru: Ionuț Coza. A1: Stelian Slabu, A2: Florian Vișan.
Arbitru VAR: Sorin Costreie. Asistent VAR: Andrei Constantinescu.