Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Petrolul. Probleme pentru campioana lui Elias Charalambous

Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Petrolul. Probleme pentru campioana lui Elias Charalambous. Gazdele au evoluat în 10 oameni din minutul 30, după eliminarea lui Mihai Popescu.

A fost un meci început foarte bine de către campioana lui Elias Charalambous. FCSB a marcat după doar 3 minute de la startul jocului.

S-a terminat FCSB-Petrolul

Alexandru Băluţă a prins un şut foarte bun de la distanţă şi a deschis scorul, spre bucuria celor 8.512 de fani, cifră oficială. Apoi, campioana a continuat să joace bine, dar nu s-a lipit la gol. Asta mai ales din cauza gazonului mizerabil din Ghencea.

Petrolul a făcut două schimbări în primele 27 de minute. Gicu Grozav și Fabricio Santos au ieșit de pe teren acuzând probleme medicale. Aceştia s-au accidentat tot din cauza gazonului de judeţ. Apoi, Mihai Popescu a fost eliminat în minutul 30. Asta după ce l-a lovit cu cotul în cap pe Tudorie. Atacantul Petrolul s-a ales cu capul spart, chiar dacă nu a fost o lovitură dură a fundaşului campioanei.

În minutul 66, după un joc în gol, Petrolul putea egala. Şutul lui Mario Bratu de pe 16 metri a fost slab şi pe lângă poartă. În minutul 94, Tudorie a reuşit egalarea, după o ieşire greşită a lui Târnovanu. Şut a cerut un fault la faza premergătoare golului. Scor final FCSB-Petrolul 1-1 şi campioana pierde două puncte mari în prelungiri.

FCSB – Petrolul, echipe de start:

FCSB (4-3-3): Târnovanu – V. Crețu, M. Popescu, Dawa, Radunovic – Fl. Tănase, Șut, Olaru (cpt.) – Băluță, Bîrligea, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Miculescu, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Alhassan, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

PETROLUL (4-1-4-1): Zima – Hanca, Papp, Huja, Dumitriu – T. Keita – M. Rădulescu, Fabricio Santos, Jyry, Grozav (cpt.) – Tudorie
Rezerve: Eșanu, Bălbărău – Stănică, Jahic, D. Radu, M. Bratu, Tolea, Bempah, Boțogan, D. Ilie, Roche
Antrenor: Mehmet Topal