Final incendiar în Ghencea. S-a terminat FCSB – Farul. Campioana lui Elias Charalambous a întors rezultatul în prelungiri

Final incendiar în Ghencea. FCSB a învins-o pe Farul, scor 3-2, după ce a marcat în ultimele minute și a primit o lovitură de pedeapsă în prelungiri.

Echipa condusă de Elias Charalambous este pe locul 7 în Superliga cu 5 puncte, în timp ce constănțenii sunt pe poziția a 10-a, cu 4 puncte.

FCSB – Farul 3-2

Spectacol total în prima repriză. Farul a deschis rapid scorul. În minutul 5, Ionuț Vînă a dat un șut de la distanță, iar mingea a fost deviată de Chiricheș în poartă. În minutul 42 , Marius Ștefănescu a marcat după ce a executat perfect o lovitură liberă din colțul careului. După doar un minut, Grygorian și-a readus echipa în avantaj cu un gol înscris cu capul.

Gică Hagi nu s-a putut abține și a făcut o criză de nervi în minutul 37. În acel moment meciul era oprit pentru ca Nedelcu să primească îngrijiri medicale. Cei de pe bancă nu le-au dat jucătorilor sticlele de apă, iar antrenorul a început să urle.

Când mai erau câteva minute din meci, Darius Olaru a marcat golul egalizator. În prelungiri, FCSB a obținut un penalty, iar Olaru a marcat, din nou.

Echipele de start

FCSB: Târnovanu – Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru – Alhassan, Edjouma – Ștefănescu, Luis Phelipe, Musi – D. Popa
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Ad. Șut, Miculescu, Kiki, Lixandru, Pandele, Al. Băluță, Olaru, Ngezana
Antrenor: Elias Charalambous

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, M. Bălașa, Henrique, Cr. Ganea – Vînă, Nedelcu, Grameni – G. Iancu, Rivaldinho, Grygorian
Rezerve: Ducan – D. Grosu, Dănuleasa, Sîrbu, Quiros, Dican, Radaslavescu, Casap, A. Ciobanu, Doicaru, Al. Stoian
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Steaua, București
Arbitru: Istvan Kovacs / Asistenți: Mihai Marica, George Neacșa
Arbitru VAR: Rareș Vidican / Arbitru AVAR: Ferencz Tunyogi