Final incendiar în Croaţia! S-a terminat Rijeka-Corvinul. Ce au făcut băieţii lui Florin Maxim

Final incendiar în Croaţia! S-a terminat Rijeka-Corvinul. Ce au făcut băieţii lui Florin Maxim, supriza uriaşă a acestui sezon de Europa League. Echipa de ligă secundă reuşise săptămâna trecut un 0-0 acasă.

Oamenii lui Florin Maxim au sperat şi în retur că pot da marea lovitură. Au primit însă gol repede.

S-a terminat Rijeka-Corvinul

Ivanovic l-a servit perfect pe Petrovic care a deschis scorul pentru gazde, după doar 12 minute. Băieţii lui Florin Maxim nu au renunţat la luptă. Au continuat să atace şi să spere la calificare. Nu s-au lipit însă la gol. În minutul 74, hunedorenii au obţinut penalty. Sergiu Buş şi-a bătut însă joc de lovitura de pedeapsă. A trimis în peluză.

Scor final Rijeka-Corvinul 1-0 şi hunedorenii sunt eliminaţi din Europa League, dar îşi continuă aventura europeană în Conference League.

Rijeka – Corvinul, echipele de start

Rijeka: Zlomislic – Smolcic, Galesic, Radeljic, Cabraja – Pasalic, Petrovic, Fruk, Jankovic – Ivanovic
Rezerve: Posavec, Babic, Banda, Bogojevic, Djouahra, Ilinkovic, Jakac, Majstorovic, Obregon, Rukavina
Antrenor: Zeljko Sopic

Corvinul: Lefter – Neacșa, Lica, Manolache, Velisar – Roger, Hrezdac, Ubbink – Lupu, Buș, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga, Bradu, Campan, Cărăruș, Chindriș, Chukwu, Girbiță, D. Grigore, Hergheligiu, Mitranm I. Pop, Predica
Antrenor: Florin Maxim

Stadion: Rujevica (8.136 locuri)
Arbitru: Sivert Øksnes Amland (Norvegia)