Final incendiar în Covasna! S-a terminat Sepsi-FC Botoşani. Trupa lui Liviu Ciobotariu încasează o nouă umilinţă

Final incendiar în Covasna! S-a terminat Sepsi-FC Botoşani. Trupa lui Liviu Ciobotariu încasează o nouă umilinţă. Cele două echipe erau în criză înaintea întreruperii din Superliga.

Botoşaniul lui Liviu Ciobotariu venea după o înfrângere dramatică în faţa Petrolului. De partea cealaltă, Sepsi l-a dat afară pe Bernd Storck şi s-a văzut.

S-a terminat Sepsi-FC Botoşani

Gazdele s-au distrat pur şi simplu cu echipa lui Liviu Ciobotariu. Şocul cu Valentin Suciu pe bancă a fost de bun augur pentru covăsneni. A fost 3-0, deşi după joc scorul a fost extrem de dur.

Debeljuh a deschis scorul pentru gazde, după doar 10 minute. Oaspeţii au încercat să revină în joc, dar nu au marcat. Alimi a dublat avantajul gazdelor, după 63 de minute, din penalty. Pe final a înscris şi Oberlin, în minutul 87. Scor final Sepsi-FC Botoşani 3-0 şi gazdele îşi revin. De partea cealaltă, trupa lui Liviu Ciobotariu încasează înfrângeri la scor pe bandă rulantă şi e penultima în Superliga.

Sepsi – FC Botoșani, echipele de start:

Sepsi (3-4-3): Niczuly – Ninaj, Ciobotariu, Ștefan – Oteliță, Mino, Alimi, Kallaku – Matei, Coman, Debeljuh
Rezerve: Bardea, Breij, Drăghiceanu, Dumitrescu, Gyenge (P), Haijdin, Moldovan (P), Neskovic, Oberlin, Oroian, Siger
Antrenor: Valentin Suciu

FC Botoșani (4-2-3-1): Kukic – Matricardi, Seroni, Miron, Țigănașu – Gabriel, Francisco Junior – Friday, Kaprof, Bodișteanu – Chică Roșă
Rezerve: Celea, Florescu, Lopez, Mitrov, Mouaddib, Ongenda, Pănoiu, Pap (P), Pavlovic, Petro, Sadiku
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Sepsi Arena” (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Horia Mladinovici (București) / A1: Mircea Mihail Grigoriu (București) / A2: Adrian Vornicu (Iași( / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Arbitru AVAR: Cristina Mariana Trandafir (București) / R1: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) / Observator arbitri: Vasile Bratu (Slobozia – Ialomița)