Final incendiar în Cehia! S-a terminat Sparta Praga-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în prima manşă a turului 3 preliminar din Champions League. A fost un meci mult mai echilibrat decât se aşteptau fanii campioanei.

În prima repriză, băieţii lui Elias Charalambous chiar au jucat mai bine. Au fost mai periculoşi la poarta gazdelor.

S-a terminat Sparta Praga-FCSB

David Miculescu şi mai ales Adrian Şut au fost aproape de gol. Cehii nu au tras niciun şut pe poartă în prima parte. De altfel, doar Daniel Popa a tras singurul şut pe poartă în prima repriză a disputei de la Praga.

În repriza secundă, FCSB a început mai bine. Băluţă putea deschide scorul, dar nu a nimerit poarta. La faza imediat următoare, Dawa a deschis scorul. În minutul 78, Târnovanu a greşit şi Olatunji a profitat şi a egalat. În prelungiri, Birmancevic a lovit bara. La faza imediat următoare, Kairinen a fost 2-1 pentru cehi. Golul a fost însă anulat pentru fault în atac la Edjouma. Scor final Sparta Praga-FCSB 1-1 şi calificarea în play-off-ul Champions League se va juca în retur.

Sparta Praga – FCSB, echipe de start:

SPARTA PRAGA (3-4-3): Vindahl – Vitik, Ross, Sorensen – Preciado, Laci (cpt.), Kairinen, Rynes – Birmancevic, Kuchta, Haraslin
Rezerve: Vorel, Surovcik – Imanol, Solbakken, Olatunji, Pavelka, Tuci, Danek, Sadilek, Pesek, Wiesner, E. Krasniqi
Absent: Panak (accidentat)
Antrenor Lars Friis

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Lixandru – Băluță, Olaru (cpt.), Miculescu – Daniel Popa
Rezerve: A. Vlad – Haruț, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Alhassan, Luis Phelipe
Absent: Octavian Popescu, Alexandru Pantea (accidentați)
Antrenor Elias Charalambous

Stadion Letná – Praga
Arbitru Rohit Saggi. Asistenți Morten Jensen, Anders Dale (toți din Norvegia)
Arbitru VAR Juan Martinez Munuera. Asistent VAR Guillermo Cuadra (ambii din Spania)