Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă / Foto

Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă. A fost o primă repriză destul de slabă pentru gazde. Chiar şi aşa, cei de la CSU Craiova au avut două ocazii mari.

Alexandru Mitriţă şi Lukic au scăpat singur cu portarul, dar nu au reuşit să marcheze. Echipa lui Costel Gâlcă a intrat fără gol la cabine.

S-a terminat CSU Craiova-FC Botoşani

Asta deşi au avut şi oaspeţii o mare şansă. Şutul lui Florescu a fost însă scor de către Laurenţiu Popescu. Cea mai importantă fază a primei reprize s-a întâmplat în minutul 8. Partida a fost oprită în memoria celui care a fost Ilie Balaci. Mâine, 21 octombrie, se împlinesc 6 ani de la decesul legendei de la Universitatea Craiova.

Ongenda a scăpat singur cu portarul în minutul 60. A tras în portar dintr-o poziţie foarte bună. Pe final, Mitriţă a avut şansa golului, dar şutul său a fost respins în corner. Scor final CSU Craiov-FC Botoşani 0-0 şi gazdele fac unn nou pas greşit în Superliga.

CSU Craiova – FC Botoșani, echipele de start

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu – Oshima, Screciu – Baiaram, Mora, Mitriță – Lukic
Rezerve: S. Lung, Ndong, Iago, Căpățînă, Maldonaldo, Sierra, Cicâldău, Houri, Bană, D. Barbu, A. Ivan, Ninaci
Absent: Anzor Mekvabishvili (accidentat)
Antrenor: Costel Gâlcă

Botoșani (4-3-3): Anestis – Ad. Friday, G. Miron, R. Sadiku, Pavlovic – Fr. Junior, Ed. Florescu, Petro – Ongenda, Chică Roșă, Bodișteanu
Rezerve: E. Pap, Matricardi, Șeroni, Țigănașu. E. David, A. Salomon, Mouaddib, Pănoiu, Mitrov, L. Fulop, E. Lopez, Kaprof
Absent: Aldair (suspendat)
Antrenor: Liviu Ciobotariu