Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Hermannstadt. Ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău

Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-Hermannstadt. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău. Partida a fost decisă în partea secundă, atunci când s-a marcat pe bandă rulantă.

Oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău au început mai slab meciul, iar prima repriză a fost una de liga a doua.

S-a terminat U Cluj-Hermannstadt

Fără ocazii în prima parte, cele două echipe s-au dezlănţuit în partea secundă. Murgia a beneficiat de gafa lui Alexandru Chipciu şi a deschis scorul în minutul 62. Avantajul oamenilor lui Marius Mîldărăşanu a durat doar 3 minute. Alexandru Chipciu şi-a luat revanşa şi a egalat cu un şut superb, la vinclu. S-a făcut 2-1 pentru gazde cu ajutorul VAR-ului.

Dan Nistor i-a dat o pasă genială lui Daniel Popa care a marcat în minutul 79. Golul fusese anulat, iniţial, pentru ofsaid, dar reluările din VAR l-au validat. Cei 4100 de oameni, care au fost nemulţumiţi de jocul propriei echipe din prima parte, au creat o atmosferă fabuloasă în partea secundă. S-a terminat U Cluj-Hermannstadt 2-1 şi şepcile roşii urcă pe loc de play-off, în timp ce oamenii lui Marius Măldărăşanu se îndepărtează de primele 6 locuri din Superliga.

U Cluj – Hermannstadt, echipe de start:

U CLUJ (3-4-3): Iliev – Thalisson, Pițian, Masoero – Fossati, Chipciu, G. Simion, Silaghi – Bic, D. Popa, V. Gheorghe
Rezerve: Gorcea -, F. Ilie, Pănoiu, Techereș, Peteleu, Chirilă, Mitrea, Chintes, Nistor, Vătăjelu, Doukoure
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

HERMANNSTADT (4-4-2): Muțiu – Butean, V. Găman, Bejan, Oroian – Balaure, Biceanu, Murgia, A. Jipa – G. Iancu, R. Fonseca
Rezerve: Căbuz – Antoche, Etienne, K. Ciubotaru, Mino Sota, Petrescu, Bucuroiu, Bărbuț, Paraschiv
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Sebastian Colțescu (București). A1: Valentin Avram (București), A2: Marius Bobe (București), VAR: Costreie Sorin (Voluntari), AVAR: Mitruţi Daniel (Craiova)