Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău

Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-FC Botoşani. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău. Şepcile roşii au început în ritm accelerat prima etapă din play-out-ul de Superliga.

Băieţii lui Ioan Ovidiu Sabău şi-au respectat statutul de favoriţi în meciul cu lanterna roşie din Superliga, FC Botoşani.

S-a terminat U Cluj-FC Botoşani

Oamenii lui Ioan Ovidiu Sabău au deschis repede scorul. Dan Nistor a fost cel care a transformat un penalty, în minutul 15. Apoi, şepcile roşii au consolidat scorul până pe finalul cofruntării.

Pe contraatac, Roguljic a dublat avantajul gazdelor, în minutul 76, spre bucuria celor 4638 spectatori care au fost pe stadion. În ultimul minut al prelungirilor s-a făcut 3-0 după ce Roguljic a reuşit dubla, tot pe contraatact. Scor final U Cluj-FC Botoşani 3-0 şi gazdele speră la barajul de Conference League, după ce au ratat play-off-ul. De partea cealaltă, moldovenii au din ce în ce mai puţine şanse de a evita retrogradarea din Superliga.

U Cluj – FC Botoșani, echipele de start:

U Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thalisson, Roger – V. Gheorghe, Fossati, Simion, Silaghi – Nistor, D. Popa
Rezerve: Gorcea, Chirilă, Chinteș, Pițian, Mitrea, Tacheres, Grobry, A. Rus, Pănoiu, Roguljic, Tescan, Anselmo
Absenți: Chipciu, Bic (suspendați)
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Botoșani: Ducan – Benzar, Miron, Celea, Creț – I. Filip, Dican, A. Ferreira – Florescu, E. Lopez, Kaprof
Rezerve: Kukic, Șeroni, Sadiku, G. David, Gligor, Petro, Mouaddib, Ofosu, Mitrov, Fulop, Margiotta
Antrenor Bogdan Andone

Stadion Cluj Arena
Arbitru Andrei Moroiță (Ploiești). Asistenți Ionel Dumitru (Gherghița), Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR Bogdan Dumitrache (București). Asistent VAR Ferencs Tunyogi (Zalău)