Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-CSU Craiova. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă pe terenul liderului din Superliga / Foto

Final incendiar în Ardeal! S-a terminat U Cluj-CSU Craiova. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă pe terenul liderului din Superliga. Prima repriză a fost la discreţia gazdelor care nu le-au dat nicio şansă celor de la CSU Craiova.

În primele 20 de minute, băieţii lui Costel Gâlcă au fost sufocaţi. Nu au primit însă gol. Dan Nistor a făcut o nouă primă repriză foarte bună.

S-a terminat U Cluj-CSU Craiova

Costel Gâlcă a schimbat repede sistemul, după ce a fost bulevard în flancul stâng, în primele 20 de minute. U Cluj a continuat să forţeze şi a reuşit să deschidă scorul după o fază fixă. Thiam a marcat cu capul, în minutul 38.

În repriza a doua, oaspeţii au forţat egalarea. Alexandru Mitriţă a avut două oportunităţi bune, dar nu a nimerit poarta. Gâlcă a forţat schimbările, dintre care două la pauză. A introdus toţi oamenii importanţi de atac pe care i-a avut pe bancă. În minutul 68, Oshima a reuşit să aducă egalarea, după un şut deviat norocos.

Simion putea face 2-1 în minutul 74, dar a lovit doar bara. Scor final U Cluj-CSU Craiova 1-1 şi ambele echipe continuă lupta pentru play-off în Superliga.

Echipele de start la U Cluj – CSU Craiova

U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Silaghi, Bic, G. Simion – Silaghi, Nistor, Thiam – Berto
Rezerve: Gorcea, Oancea, Werff, Mitrea, Briz, Codrea, Rață, Oaidă, Boța, Tchassem, Blănuță. Denis Moldovan
Absenți: Ov. Popescu (suspendat), Bettaieb (accidentat), Miranyan (menajat)
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

CSU Craiova: L. Popescu, Ndong, Maldonado, Sierra, Bancu – Oshima, Screciu – Paradela, Baiaram, Mitriță – Koljic
Rezerve: Lung Jr., R. Stoian, Gașpar, Badelj, Zajkov, Căpățînă, Houri, Danciu, D. Barbu, Bana, Mora, Ivan
Absent: Vlădoiu (suspendat), Iago, Cicâldău, Lukic (nepregătiți)
Antrenor Constantin Gâlcă

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Florin Chivulete (București) / Asistenți: George Neacșu (Cîmpulung Muscel), Andrei Constantinescu (București)
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș). Asistent VAR: Raul Ghiciulescu (Lugoj)