Final incendiar de meci! S-a terminat Elveţia U21-România U21. Decizie scandaloasă a arbitrilor

Final incendiar de meci! S-a terminat Elveţia U21-România U21. Decizie scandaloasă a arbitrilor. Cum au ratat șansa de a urca pe prima poziție a clasamentului Grupei E preliminară pentru EURO 2025.

România U21, remiză scandaloasă în deplasare, în preliminariile EURO 2025! Mare război cu arbitrii, la finalul partidei cu Elveția U21.

S-a terminat Elveţia U21-România U21!

România U21 a reușit să obțină doar un punct din duelul cu Elveția U21, 2-2, în cadrul etapei 5 a Grupei preliminare de la EURO 2025.

Tricolorii au deschis scorul partidei prin reușita lu Rareș Ilie, însă elvețienii au pus rapid stăpânire pe posesie și au egalat. Alvyn Sanches a fost cel care a reușit să trimită balonul în poarta lui Răzvan Sava.

Românii au revenit în avantaj prin Grameni, cu un șut absolut superb în minutul 32 al meciului.

2-1 pentru România U21 când fluierul a dat startul reprizei secunde. Norocul nu a fost de partea elevilor lui Pancu, elvețienii reușind să egaleze în ultimele 15 minute ale duelului. Marcatorul a fost Dos Santos, jucător introdus în teren chiar în repriza a doua.

Golul secund al rivalei a venit la pachet cu un scandal uriaş. Albin Krasniqi a pus mâna pe Ignat, vizibil, și l-a împins chiar în momentul în care fundașul tricolor a intenționat a respinge balonul cu capul. Deși protestele au fost categorice, arbitrii VAR nu au acționat în vreun fel.

Naționala lui Daniel Pancu a înregistrat un total de 10 puncte, aflându-se acum pe poziția secundă, sub Elveția, la un punct diferență. România U21 se va duela în continuare cu Armenia, pe data de 26 martie 2024.

La turneul final al Euro U21 2025 se califică echipele câştigătoare ale celor 9 grupe preliminare şi cele mai bune trei echipe de pe locul secund din grupe.