Final incendiar de meci pentru Sorana Cîrstea! Ce a făcut românca în turul inaugural de la Roland Garros. Câștigătoarea, decisă în setul 3

Sorana Cîrstea (34 de ani, 30 WTA) a pierdut în fața Annei Blinkova (25 de ani, 55 WTA), scor  3-6, 6-3, 6-7 în primul tur la Roland Garros. Ploaia le-a dat mari bătăi de cap jucătoarelor. Partida trebuia să înceapă la ora 12.00, dar a fost amânat din cauza ploii.

România mai are două reprezentante pe tabloul principal al turneului de Grand Slam, Irina Bara și Ana Bogdan.

Sorana Cîrstea, out de la Roland Garros

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur de la Roland Garros.

A început bine meciul și s-a distanțat la 3-0, dar apoi a avut probleme. La mijlocul primului set, românca s-a accidentat la piciorul stâng și a chemat imediat medicul.

“Dacă nu poți, pune piciorul în pământ ca să te sprijini. Tu decizi dacă mai joci!”, i s-a spus.

Jucătoarea din Târgoviște a decis să revină pe teren, dar a pierdut primul set, 6-3. În actul secund, Cîrstea a reușit să rupă seria rusoaicei, a preluat conducerea și s-a impus 6-3. În decisiv, ploaia le-a dat mari bătăi de cap. Românca a luptat pentru fiecare punct, dar în final a pierdut 6-7.

Sorana Cîrstea și Blinkova s-au mai întâlnit o singură dată. S-a întâmplat la Dubai, în 2020, iar atunci rusoaica a fost învinsă.

În prima zi a turneului, două românce s-au calificat în turul doi. Irina Begu și Ana Bogdan. Jaqueline Cristian a fost eliminată de Ostapenko.

Sorana nu a avut o perioadă prea bună. A pierdut două meciuri la rând la Roma și Strasbourg.