Final incendiar de meci pentru Edi Iordănescu! S-a terminat Slovacia-Ucraina. Rezultat crucial în grupa României / Foto

Final incendiar de meci pentru Edi Iordănescu! S-a terminat Slovacia-Ucraina. Rezultat crucial în grupa României. Slovacia şi Ucraina au deschis etapa a doua a grupei din care fac parte şi tricolorii.

Ucraina fusese umilită de băieţii lui Edi Iordănescu în prima etapă de la EURO 2024. De partea cealaltă, Slovacia avea trei puncte după victoria nebună cu Belgia.

S-a terminat Slovacia-Ucraina

Slovacia a continuat jocul bun din prima etapă a grupelor de la EURO 2024. Chiar dacă nu a dominat Ucraina, a condus ostilităţile în prima parte. Adversara tricolorilor din ultima etapă a şi deschis scorul repede. A beneficiat de o nouă gafă a apărării ucrainene.

Ivan Schranz a deschis scorul după doar 18 minute. Slovacii au încercat să facă 2-0, din greşelile ucrainenilor, dar nu au mai reuşit. Oamenii lui Rebrov puteau egala. Execuţia lui Oleksandr Tymchyk a fost de excepţie, dar mingea a lovit bara. Mudrik a scăpat singur cu portarul, dar a ratat şi el. Astfel, Slovacia a intrat în avantaj la cabine.

În minutul 54, Zinchenko a centrat perfect pentru Şaparenko şi ucrainenii au reuşit egalarea. În minutul 79, Yaremchuk a reuşit să îi aducă pe ucraineni în avantaj, după o eroare a portarului slovac. Scor final Slovacia-Ucraina 1-2 şi ucrainenii câştigă primul meci la EURO 2024 şi urcă pe locul secund în grupă. Acest rezultat încurcă grav socotelile calificării.

Slovacia – Ucraina, echipe de start

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda, Schranz, Bozenik, Haraslin
Rezerve: Benes, Bero, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Strelec, Suslov, Tupta
Selecționer: Francesco Calzona

Ucraina: Trubin – Timcik, Zabarnyi, Matvienko, Zinchenko – Şaparenko, Brajko – Yarmolenko, Sudakov, Mudrik – Dovbyk
Rezerve: Bondar, Buschcan, Konoplya, Lunin, Malinovsky, Mykhaylichenko, Mylenko, Stepanenko, Svatok, Sydorchuk, Talovierov, Tsygankov, Vanat, Yaremchuk, Zubkov
Selecționer: Serhiy Rebrov

Stadion: Merkur Spiel-Arena, Düsseldorf
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)