Final disputat în Giuleşti. Marius Șumudică, fără victorie pe teren propriu. Cristian Chira, accidentare horror

Rapid și Oțelul au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din etapa a 11-a a Superligii. Gălățenii nu au nicio înfrângere în acest sezon, în timp ce trupa lui Șumudică nu are nicio victorie pe teren propriu.

Oțelul Galați este pe locul doi, cu 18 puncte, cu 4 mai puține decât liderul U Cluj. Elevii lui Marius Șumudică sunt pe poziția a 9-a, cu 13 puncte.

Rapid – Oțelul 0-0

Primul sfert de ora a fost dominat clar de elevii lui Dorinel Munteanu. Apoi, gazdele au început să se apropie de poarta adversă. La pauză însă scorul a fost 0-0. La începutul reprizei secunde, Rapid a ratat ocazii uriașe. A venit apoi și rândul gălățenilor. Scorul a rămas însă neschimbat.

În minutul 49, Oțelul l-a pierdut pe Cristian Chira. Mijlocașul central a alunecat în timp ce alerga după un adversar și a suferit o fractură la gleznă. Fotbalistul a părăsit terenul pe targă, cu ochii în lacrimi de durere.

În etapa trecută, Rapid a câștigat cu Unirea Slobozia, iar Oțelul a terminat la egalitate meciul cu Dinamo.

Echipe de start

Rapid : Siegrist – Cr. Manea, Ignat, Pașcanu,. Borza – Christensen, Kait – R. Pop, Hasani, Petrila – Burmaz
Antrenor: Marius Șumudică
Oțelul: I. Popescu – D. Maftei, Zivulic, Stefanovic, M. Silva – Lameira, Chira, Teles – Frederic, Cisotti, A. Pop
Antrenor: Dorinel Munteanu

A: Marcel Bîrsan (Bucureşti), A1: Adrian Vornicu (Iaşi), A2: Ionu’ Neacșu (Bucureşti)
Arbitru VAR: Sebastian Colţescu (Bucureşti), Asistent VAR: Adrian Popescu (Craiova)