Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Nu a avut nicio şansă la Budapesta. Anca Todoni, eliminată din turul inaugural

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Nu a avut nicio şansă la Budapesta. Anca Todoni, eliminată din turul inaugural al turneului din capitala Ungariei. A fost o înfrângere dureroasă pentru româncă.

Urmaşa Simonei Halep a încasat-o grav în primul tur al turnului WTA din Ungaria. Anca Todoni a pierdut în minim de seturi.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Jucătoarele de tenis Anca Todoni şi Miriam Bulgaru au fost eliminate, marţi, în primul tur al turneului de la Budapesta, dotat cu premii de 232.244 de euro. Venită din calificări, Miriam Bulgaru, locul 200 WTA şi în vârstă de 25 de ani, a fost învinsă de sportiva slovacă Rebecca Sramkova. Locul 109 mondial s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4.

În schimb, Anca Todoni, locul 118 mondial, în vârstă de 19 ani, a fost eliminată de sportiva chineză Xiyu Wang. Locul 54 mondial s-a impus în minim de seturi, scor 7-6 (4), 7-5.

Dacă ar fi acces în turul doi, Bulgaru şi Todoni ar fi fost adversare. Pentru prezenţa în primul tur, ele vor primi 2.512 euro şi un punct WTA.