Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriela Ruse, out din turneu. A pierdut din primul tur

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriela Ruse, out din turneu. A pierdut din primul tur. Sportiva noastră care a făcut calificări solide la Korea Open a pierdut în primul tur al competiţiei.

Urmaşa Simonei Halep a reuşit accederea pe tabloul principal de la Korea Open, turneu de categorie 500.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Din păcate, în runda inaugurală a fost şi finalul aventurii ei la turneu. Gabriela Ruse, venită din calificări şi locul 100 mondial, a fost eliminată, luni, în primul tur la Korea Open, turneu de WTA de categorie 500.

Ruse a fost învinsă de sportiva chineză Yue Yuan, locul 38 mondial. Românca a pierdut însă greu, în set decisiv, scor 6-4, 2-6, 6-2. A fost un meci maraton care a durat două ore şi 7 minute. Pentru accederea în primul tur, Ruse va primi 9.820 de dolari şi 26 de puncte WTA.

Sportiva noastră, cu un sezon destul de bun, are un obiectiv clar. Speră ca pe final de 2024 să pătrundă în primele 100 de jucătoare ale lumii, în clasamentul mondial.