Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriela Ruse nu a avut nicio şansă. A ieşit de la Wimbledon din primul tur

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriela Ruse nu a avut nicio şansă. A ieşit de la Wimbledon din primul tur. a încasat o înfrângere categorică, în minim de seturi, în faţa unei favorite.

Gabriela Ruse nu a rezistat prea mult la Wimbledon. A părăsit al treilea turneu de Mare Şlem al anului încă din turul inaugural.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Gabriela Ruse nu a avut nicio şansă în meciul cu Elena Rîbakina. Nu a putut să îi facă faţă kazahei care ocupă locul 4 WTA. Rîibakina s-a impus fără probleme în primul set al disputei. L-a câştigat cu scorul de 6-3, după 38 de minute de joc.

Ruse a venit din calificări şi spera la o adversară mai abordabilă. N-a avut însă deloc noroc la tragerea la sorţi. apoi, în setul secund a avut şi probleme cu o accidentare care nu i-a dat deloc pace. A încercat să joace, dar valoarea adversarei şi-a spus cuvântul până la urmă. S-a terminat 6-3, 6-1 pentru Elena Rîbakina care merge în turul secund al Wimbledon 2024.

Astfel, Ruse se alătură Săranei Cîrstea, Irinei Begu şi lui Jacqueline Cristian. Toate cele 4 românce au fost eliminate încă din turul inaugural de la Wimbledon. Singura româncă ce a promovat în turul secund este tânăra Anca Todoni. În competiţie mai este şi Ana Bogdan. Meciul acesteia din turul inaugura nu s-a terminat pentru moment.