Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriel Ruse nu a avut nicio şansă. Înfrângere în minim de seturi

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Gabriel Ruse nu a avut nicio şansă. Înfrângere în minim de seturi. Românca a fost eliminată de la turneul din Hong Kong de o jucătoare mai slab clasată.

Urmaşa Simonei Halep a ratat prezenţa în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Hong Kong.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Jucătoarea de tenis Gabriela Ruse, locul 93 mondial, a fost eliminată, marţi, în turul doi la turneul de categorie WTA 125 de la Hong Kong, cu premii de 115.000 de dolari. Jucătoarea noastră în vârstă de 26 de ani a fost învinsă de sportiva australiană Ajla Tomljanovic în minim de seturi. Australianca în vârstă de 31 de ani se află pe o poziţie mai slabă ca Ruse, locul 107 WTA. Meciul care a durat o oră şi 32 de minute s-a încheiat în două seturi, scor 7-5, 6-3.

Prezenţa în optimi la Hong Kong este recompensată cu 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA. Pe terenul central, după meciul Gabrielei Ruse, urmează întâlnirea Simonei Halep. Locul 1130 mondial şi Anna Blinkova, din Rusia, 78 WTA, au meci tot din turul doi.