Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Anca Todoni nu a avut nicio şansă la Wimbledon. Înfrângere dureroasă în turul secund pentru noua senzaţie din tenisul feminin românesc.

Anca Todoni nu a reuşit să îi facă faţă favoritei 2 de la Wimbledon. A fost un meci dominat categoric de americancă.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Coco Gauff, favorită 2 la Wimbledon, s-a impus categoric în meciul cu Anca Todoni. Copleşită de emoţii, românca nu a reuşit să-şi facă jocul. Venită din calificări, Todoni se afla deja la al cincilea meci la Wimbledon.

A pierdut, fără drept de apel, primul set al disputei. Gauff, locul 2 WTA, a câştigat primul set, după 40 de minute. S-a impus cu un categoric 6-2. La fel de dominantă a fost americanca şi în actul secund. Şi l-a adjudecat, fără probleme, cu un scor extrem de dur, 6-1.

Astfel, România rămâne fără nicio reprezentantă pe tabloul de la simplu încă din turul secund. Todoni a fost singura care a avansat un tur pe tabloul principal. Restul româncelor au fost eliminate încă din turul inaugural. Este vorba despre Sorana Cîrstea, Irina Begu, Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse şi Ana Bogdan.