Final de drum pentru Sorana Cîrstea! Umilinţă totală încasată de româncă la Wimbledon. A pierdut în faţa unei necunoscute

Final de drum pentru Sorana Cîrstea! Umilinţă totală încasată de româncă la Wimbledon. A pierdut în faţa unei necunoscute. Partidă absolut uluitoare pentru cea mai bine clasată jucătoare din România.

Sorana Cîrstea pornea ca mare favorită în duelul contra unei necunoscute. Locul 31 WTA a avut parte de o adversară abordabilă. Este vorba despre Sonay Kartal, 298 WTA, jucătoare venită din calificări.

Final de drum pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a început bine meciul şi se părea că nu va avea mari probleme. Asta deşi pierduse ambele meciuri disputate pe iarbă în 2024. A fost învinsă de Lin Zhu la Birmingham, scor 6-7(2), 2-6, și de Anhelina Kalinina, scor 3-6, 2-6, la Eastbourne.

Adversara din primul tur, Sonay Kartal, participa în premieră pe tabloul principal al unui turneu WTA în anul 2024. A fost nevoită să treacă 3 tururi de calificare pentru a ajunge aici.

Sorana a început bine meciul. A controlat primul set pe care l-a şi câştigat la pas. A fost 6-3 pentru româncă, după 39 de minute de la prima minge. Cîrstea spera să închidă meciul în minim de seturi, dar asta nu s-a întâmplat. Kartal a abordat mai bine setul doi. După 35 de minute a împins partida în decisiv. Asta după ce a câştigat setul cu scorul de 6-2.

Sorana a luat pauză de vestiar pentru a încerca să rupă ritmul. Nu a fost în stare. Decisivul a fost şi mai rău pentru jucătoarea noastră care a început groaznic. Şi-a pierdut serviciul de două ori şi Kartal avea deja 4-0. Coşmarul a fost total pentru Cîrstea care a pierdut la 0 setul decisiv şi a fost eliminată de la Wimbledon.