Final de drum pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat meciul cu Danielle Collins. Românca va avea mari probleme

Final de drum pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat meciul cu Danielle Collins. Românca va avea mari probleme. Cea mai bine clasată jucătoare din România în clasamentul WTA spera să meargă în sferturile competiţiei.

Sorana Cîrstea venise după două victorii entuziasmante. Le bătuse pe Sloane Stephens şi Daria Kasatkina.

Final de drum pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea era favorită în disputa cu Danielle Collins. Românca era favorită 19 a turneului, în timp ce reprezentanta gazdelor nu era pe lista favoritelor. De altfel, meciul a început sub spectrul echilibrului. Cele două au mers cap la cap în primul set până la scorul de 3-3.

Sorana a avut două mingi de break, dar nu a reuşit să câştige pe serviciul lui Collins. S-a făcut 4-3, apoi americanca a câştigat pe serviciul lui Cîrstea. A şi închis primul set, cu scorul de 6-3, după 40 de minute de la primul serviciu.

Setul secund a fost echilibrat doar până la scorul de 1-1. De atunci, americanca a preluat controlul total al jocului. A reuşit două break-uri consecutive şi s-a îndepărtat la 5-1. A fost decisivă această diferenţă. După 6 mingi de meci. Collins a reuşit să câştige. S-a terminat 6-3, 6-2 pentru jucătoarea din America. Aceasta se va bate pentru un loc în semifinale cu Caroline Garcia.

După această eliminare, Sorana va avea mari probleme şi în clasamentul WTA. Va pierde puncte importante. Asta pentru că în 2023 ajunsese la Miami până în semifinale. Acum s-a oprit doar în optimi.