Final de drum pentru Sorana Cîrstea! Românca, de nerecunoscut în sezonul de iarbă. Nu a avut nicio şansă la Birmingham

Final de drum pentru tenismena Sorana Cîrstea la ultimul turneu la care a participat! Românca a fost de nerecunoscut în sezonul de iarbă. Nu a avut nicio şansă în fața adversarei sale, la Birmingham.

Sorana Cîrstea a participat la turneul de la Birmingham, unde a fost eliminată din primul tur de chinezoaica Lin Zhu. Românca nu a avut nicio șansă pe iarbă și a pierdut în două seturi. Pentru sportivă urmează turneul de Mare Șlem de la Wimbledon.

Final de drum pentru Sorana Cîrstea!

Ocupanta locului 29 WTA, a fost eliminată, luni, în primul tur al turneului WTA 250 de la Birmingham. Sportiva din România, favorita numărul 3, a pierdut cu scorul de 7-6 (2), 6-2 în fața lui Lin Zhu, numărul 54 mondial. Partida a durat o oră și 35 de minute. Pentru prezența la acest turneu, Sorana a primit un cec în valoare de 2.890 de dolar și un punct WTA.

În următorul meci, Lin Zhu va juca cu Ajla Tomljanovic (190 WTA), cea care a trecut în turul întâi de de Anna Blinkova (60 WTA), scor 6-2, 6-1.

Campioana en-titre de la Rothesay Classic Birmingham este Jelena Ostapenko. Acest turneu face parte din categoria WTA 250 și se desfășoară în perioada 17-23 iunie. Se joacă pe iarbă și este dotat cu premii totale în valoare de $267,082.