Final de drum pentru Monica Niculescu! Românca a pierdut în optimi la Wuhan. Meci pe muchie de cuţit

Final de drum pentru Monica Niculescu! Românca a pierdut în optimi la Wuhan. Meci pe muchie de cuţit. Sportiva noastră a părăsit competiţia de dublu, alături de Cristina Bucşa, cea care reprezintă Spania.

Perechea formată din Monica Niculescu şi Cristina Bucşa a fost eliminată, miercuri, în opttimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 100 de la Wuhan.

Final de drum pentru Monica Niculescu!

Monica Niculescu şi colega sa au fost învinse de echipa Anna Danilina/Irina Khromacheva (Kazahstan/Rusia). A fost un meci pe muchie de cuţit. Românca şi colega sa au pierdut primul set, scor 4-6. Apoi s-au impus de o manieră categorică în cel secund, scor 6-0. Din păcate, adversarele s-au impus în super tie-break cu scorul 10-8. Meciul a fost unul maraton care a durat într-o oră şi 25 de minute.

Pentru participarea în optimi, Niculescu şi Bucşa au obţinut 13.693 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Tot astăzi, o altă româncă a fost eliminată din acest turneu. Jaqueline Cristian a pierdut în turul secund al probei de simplu.