Final de drum pentru Irina Begu! Românca nu a avut nicio şansă. Înfrângere dureroasă la Roland Garros

Final de drum pentru Irina Begu! Românca nu a avut nicio şansă. Înfrângere dureroasă la Roland Garros. Sportiva noastră a fost învinsă în minim de seturi, în faţa jucătoarei Varvara Gracheva.

Irina Begu nu a reuşit să pătrundă în săptămâna a doua a celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, Roland Garros.

Final de drum pentru Irina Begu!

Irina Begu a fost eliminată în turul 3 de la Roland Garros 2024. Românca nu a avut nicio şansă cu Varvara Gracheva, scor 5-7, 3-6. A fost a doua întâlnire directă dintre cele două, după ce în prima românca fiind cea care s-a impus.

Begu a fost în meci în primul act. A reuşit să salveze trei mingi de set consecutive, la 4-5, pe propriul serviciu. Până la urmă, a pierdut primul set, scor 5-7. Apoi, a urmat o cădere a lui begu. Au urmat şase game-uri adjudecate de Varvara.

Gracheva a ajuns astfel la 7-5, 4-0 şi se părea că meciul va fi unul scurt. Begu a avut o răbufnire de orgoliu şi a luat 3 game-uri. Nu a fost de ajuns pentru că a fost eliminată. Gracheva s-a impus, scor 7-5, 6-3. Locul 126 WTA a ratat şansa de a egala cea mai bună performanţă de la Openul francez, optimile din 2022.

Pentru participarea la Roland Garros 2024, Irina Begu va primi suma de 158.000 de euro. De partea celalată, Gracheva pune pâna pe 250.000 de euro şi merge în săptămâna a doua a turneului.