Final de drum pentru Irina Begu! Românca nu a avut nicio şansă în faţa liderului mondial. A fost învinsă fără drept de apel + Şi Ana Bogdan, out de la Jocurile Olimpice 2024

Final de drum pentru Irina Begu! Românca nu a avut nicio şansă în faţa liderului mondial. A fost învinsă fără drept de apel. Sportiva noastră a pierdut, fără drept de apel în primul tur al probei de simplu, din cadrul turneului de tenis de la Jocurile Olimpice 2024.

Irina Begu, în vârstă de 33 de ani, a fost învinsă de liderul mondial, poloneza Iga Swaitek. A fost o victorie în minim de seturi pentru liderul mondial WTA, scor 6-2, 7-5.

Final de drum pentru Irina Begu!

Irina Begu a pierdut repede primul set, dar spera să intre în decisiv. Nu a reuşit. Meciul disputat pe arena Philippe-Chatrier a durat o oră şi 45 de minute. Tot sâmbătă, şi Ana Bogdan a fost eliminată, fiind învinsă de italianca Jasmine Paolini.

Ana Bogdan, locul 96 WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în primul tur la Jocurile Olimpice de la Paris. Bogdan a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini, locul 5 WTA şi favorită 4, scor 7-5, 6-3. Meciul de pe arena Suzanne-Lenglen a durat o oră şi 40 de minute.

Singura româncă rămasă în competiţie la simplu este Jaqueline Cristian. Locul 61 WTA urmează să o întâlnească pe sportiva franceză Caroline Garcia. locul 25 WTA.