Final de drum pentru Irina Begu! Românca a fost învinsă de noua senzație din tenis. Meciul, întrerupt de ploaie

Final de drum pentru Irina Begu la Beijing. Românca, locul 103 WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 China Open, după ce a fost învinsă de Mirra Andreeva.

Organizatorii au fost nevoiți să întrerupă meciul aproape trei ore din cauza ploii.

Irina Begu eliminată de la China Open

Irina Begu (34 de ani, 103 WTA) a pierdut partida împotriva Mirrei Andreeva (17 ani, 22 WTA), din turul doi al turneului China Open, scor 7-6, 1-6, 1-6.

Românca și-a adjudecat primul set în 66 de minute. Irina și Mirra au mers cap la cap, astfel că a fost nevoie de tiebrek pentru departajare.

Partida a fost întreruptă apoi din cauza ploii, la scorul 7-6, 1-5, 30-40. După reluare, românca nu a mai găsit nicio soluție.

Irina Begu a primit un cec în valoare de 34.500 de dolari şi 35 de puncte.

Jaqueline Cristian a eliminat-o în turul doi pe Krejcikova

Jaqueline Cristian, locul 80 mondial, s-a calificat, sâmbătă, în turul trei la China Open, turneu cu premii de aproape nouă milioane de euro.

Cristian (26 de ani) a trecut în turul doi de sportiva cehă Berbora Krejcikova (locul 10 mondial, 28 de ani), favorită 7, scor 1-6, 6-4, 7-5.

În turul trei, românca va evolua cu o altă sportivă din Cehia, Karolina Muchova, locul 49 mondial.

Accederea în turul trei la China Open este recompensată cu 65 de puncte WTA şi 59.100 de dolari.