Final de drum pentru Edi Iordănescu! S-a terminat România-Olanda. Echipa calificată în sferturile EURO 2024 decisă de greşeli copilăreşti / Foto

Final de drum pentru Edi Iordănescu! S-a terminat România-Olanda. Echipa calificată în sferturile EURO 2024 decisă de o greşeală. A fost o nebunie de meci la Munchen, cu zeci de mii de fani români în tribune.

Băieţii lui Edi Iordănescu au început meciul mai bine. Ianis Hagi şi Drăguş au fost periculoşi.

S-a terminat România-Olanda

Din păcate pentru noi, olandezii au deschis scorul după 20 de minute. Gakpo a fost cel care a marcat după o gafă Raţiu Niţă. Ai noştri au luat mingea, dar nu au reuşit să fie periculoşi. Doar Man a tras peste poartă.

Apoi, Mogoş a fost schimbat după o intrare criminală a lui Dumfries. Arbitrul nu a dat nici galben, deşi era fază de eliminare. De altfel, Mogoş a fost schimbat cu Racoviţan. În repriza a doua, tot olandezii au fost mai periculoşi. Van Dijk a lovit bara.

Gakpo a marcat, dar golul a fost marcat din ofsaid. A fost anulat de VAR. Arbitrul Felix Zwayer şi-a intrat în rol pe final când ne-a oprit dintr-un contraatac de gol, deşi nu fusese fault. Şi-a încununat o prestaţie de judeţ.

Apoi, a comis-o şi Drăguşin şi batavii au făcut 2-0. L-a lăsat pe Gakpo să centreze, iar Malen a marcat. În prelungiri, s-a făcut 3-0 după ce Malen a făcut dubla. Scor final România-Olanda 0-3 şi batavii sunt în sferturile de finală, în timp ce tricolorii se întorc acasă.

România – Olanda, echipe de start

ROMÂNIA (4-3-3): Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – R. Marin, M.Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Hagi
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Sorescu, Racovițan, Rus, Nedelcearu, Șut, Cicâldău, Olaru, Mihăilă,Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Absenți: Coman (accidentat), Bancu (suspendat)
Selecționer: Edward Iordănescu (46 de ani)

OLANDA (4-3-3): Verbuggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Shouten, Simons, Reinjders – Bergwijn, Depay, Gakpo
Rezerve: Flekken, Bijlow – Van de Ven, Blind, De Ligt, Geertruida, Maatsen, Wijnaldum, Veerman, Gravenberch, Frimpong, Malen, Zirkzee, Weghorst, Brobbey