Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din Romania! Ce a făcut Bernadette Szocs în ultimul act. Campioana noastră a avut două finale într-o zi / Foto

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din Romania! S-a aflat ce a făcut Bernadette Szocs în ultimul act. Campioana noastră a avut două finale într-o zi. Românca a jucat în finala de simplu contra colegei din echipa de dublu.

Cea mai frumoasă sportivă din România a jucat două finale într-o singură zi la Linz. Bernadette Szocs a câştigat, duminică, medalia de argint în proba de simplu din cadrul Campionatului European Individual 2024.

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din Romania!

Cea mai frumoasă sportivă din România s-a clasat pe locul doi şi la dublu, chiar alături de adversara care a învins-o la simplu, austriaca Sofia Polcanova. Polcanova a câştigat finala cu Szocs cu scorul de 4-1 (11-8, 11-13, 12-10, 11-6, 11-9).

La dublu, perechea Bernadette Szocs/Sofia Polcanova (România/Austria) a pierdut, astfel că a terminat competiţia pe locul doi. Românca şi colega sa au fost învinse de echipa Hana Matelova (Cehia)/Barbora Balazova (Slovacia), cor 3-2 (11-7, 7-11, 11-9, 7-11, 11-6).

Deşi a fost 4-1 pentru Polcanova, meciul a fost unul echilibrat. Seturile au fost pe muchie de cuţit. Scorul final a fost 11-8, 11-13, 12-10, 11-6, 11-9 în favoarea Sofiei Polcanova.