Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România! Bernadette Szocs nu se regăseşte. A doua înfrângere într-o singură zi / Foto

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România! Bernadette Szocs nu se regăseşte. A doua înfrângere într-o singură zi. După ce a fost învinsă în turul 1 la dublu, Berni a perdut în turul inaugural şi la simplu.

Probleme mari pentru cea mai frumoasă sportivă din România. După Jocurile Olimpice 2024, Bernadette Szocs nu se mai regăseşte.

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România!

În ciuda înfrângerii, cea mai frumoasă sportivă din România a jucat destul de bine în turul inaugural de la China Smash 2024. A controlat meciul cu Xiaona Shan, reprezentanta Germaniei în multe momente. Din păcate a pierdut, scor 1-3 la seturi (12-10, 8-11, 11-1, 11-8).

Bernadette Szocs i-a ţinut piept jucătoarei care reprezintă Germania în primele două seturi. În primul set au fost mai multe răsturnări de situaţie. Shan a reuşit să se impună cu 12-10. Astde deşi Szocs salvase mingi de set.

În setul secund, românca a jucat mult mai bine şi a preluat controlul. Xiaona Shan a reuşit un set al treilea perfect, lucru care a cântărit enorm în economia partidei. Chiar dacă setul al patrulea a fost şi el echilibrat, Shan s-a impus cu 11-8 şi a obţinut calificarea în setul secund.

Locul 13 în clasamentul WTT, Bernadette Szocs a încasat un cec în valoare de 5.000 de euro. Pentru prezenţa în turul secund, sportiva din România ar fi primit 11.000 de euro, conform as.ro. Ovidiu Ionescu, reprezentant al României pe tabloul masculin de la China Smash 2024, a fost eliminat de Mohamed El-Beiali. Jucătorul din Egipt s-a impus cu 3-1 (13-11, 11-5, 5-11, 11-8).