Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România! Bernadette Szocs nu a avut nicio şansă. Eliminare fără drept de apel / Foto

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România! Bernadette Szocs nu a avut nicio şansă. Eliminare fără drept de apel în sferturile competiţiei pentru sportiva noastră. A pierdut, scor 1-3.

Cea mai frumoasă sportivă din România a încasat o înfrângere dureroasă la turneul de la Bangkok.

Final de drum pentru cea mai frumoasă sportivă din România!

Cea mai frumoasă sportivă din România a avut un turneu bun până în sferturi. Din păcate, acolo s-a şi oprit. A fost învinsă de Mima Ito, scor 1-3. Astfel, Berni a ratat calificarea în careul de aşi al competiţiei WTT Star Contender Bangkok 2024, conform as.ro.

Meciul dintre Bernadette Szocs, locul 9 mondial, şi Mima Ito, locul 10 mondial a fost extrem de încins. Românca a fost aproape de o victorie importantă, dar s-a înclinat până la urmă în faţa adversarei sale. A avut două şanse a conduce cu 2-1 la seturi, dar le-a ratat. Şi în finalul celui de-al 4-lea set dusputa a fost extrem de încinsă. În cele din urmă, Bernie a cedat cu 10-12, 11-7, 11-13, 12-14.

Pentru a ajunge în faza sferturilor de finală, Bernadette, care a avut un prim tur liber, le-a învins pe Doo Hoi Kem, cu 3-0, şi pe Miyu Nagasaki, cu 3-2. De partea cealaltă, Mima Ito a trecut de Yuan Wan, cu 3-1, şi de Joo Cheonhui, cu 3-2. Înaintea Jocurilor Olimpice 2024, ţara noastră a avut 4 reprezentante pe tabloul acestei competiţii.

Pe lângă Szocs, au mai participat Eliza Samara, Andreea Dragoman şi Adina Diaconu. Şi acestea au fost eliminate. Acest turneu este dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Întrecerea de la Bangkok le aduce campionilor 10.000 de dolari şi 600 de puncte în clasamentul mondial.

Finaliştii de pe cele două tablouri vor încasa câte 7.500 de dolari şi vor primi şi 420 de puncte. Semifinaliştii vor încasa cecuri în valoare de 4.000 de dolari şi 210 puncte în ierarhia mondială.