Final de coșmar pentru Gloria Buzău. A pierdut cu Sepsi după ce golul egalizator marcat în ultima fază a fost anulat

Gloria Buzău a fost învinsă de Sepsi, scor 1-2, pe teren propriu într-un meci contând pentru etapa secundă din Superligă. Gazdele au marcat în prelungiri, dar golul a fost anulat. Meciul s-a jucat pe un teren dificil. Chiar înaintea partidei a plouat torențial.

În etapa trecută, buzoienii au terminat la egalitate cu Petrolul, 0-0, în timp ce Sepsi a câștigat, 1-0, cu poli Iași.

Aproximativ 5.000 de persoane au fost în tribunele stadionului din Crângul Buzăului.

Gloria Buzău – Sepsi 1-2

Oaspeții au deschis rapid scorul. În minutul 12, Ciobotariu a marcat în poarta lui Greab. Sepsi a punctat, din nou, după mai bine de 15 minute, prin Coman.

Buzoienii au ieșit de la vestiar mai motivați și au încercat să le pună probleme adversarilor. În minutul 86, Tescan a reușit să reducă din handicap. În minutul 90, gazdele au cerut un penalty, dar arbitrul nu a acordat un corner. În prelungiri, Gloria a marcat, dar golul a fost anulat.

Echipe de start:

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Dandea, Dobrosavlevici, Turda, Sălceanu – Prejmereanu, Călin, Dumitru – Budescu, Matos
Rezerve: Răileanu, Pîrvulescu, Traore, Mihaiu, Gladun, Candija, D. Benzzar, Akhmatov, Tescan
Antrenor: Andrei Prepeliță

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Florin Stefan – Otelita, Sota Mino, Alimi, Varga – Kallaku, C. Matei – M. Coman
Rezerve: Moldovan, Gyenge, Breij, Hajdin, Siger, Popsa, Drăghiceanu, Bardea, Neskovic
Antrenor: Bernd Storck

Stadion: Gloria
Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti). Asistenți: Slabu Stelian (Braşov), Marin Nicusor (Suseni)
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Asistent VAR: Moroiță Andrei (Ploieşti)