Final cu scântei în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-CSU Craiova. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă / Foto

Final cu scântei în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-CSU Craiova. Ce au făcut băieţii lui Costel Gâlcă. A fost o dispută absolut nebună, cu de toate. Ploaia a afectat mult jocul celor două formaţii.

Băieţii lui Costel Gâlcă au început meciul în atac, dar nu au reuşit să marcheze. Asta deşi au atacat cu toate liniile.

S-a terminat Poli Iaşi-CSU Craiova

Prima repriză a fost una foarte slabă pentru oaspeţi. Au atacat, dar nu s-au regăsit. De partea cealaltă, Poli Iaşi a arătat după chipul şi asemănarea noului antrenor, Emil Săndoi. Un tehnician defensiv care şi-a pus amprenta imediat pe stilul moldovenilor.

Aceştia au jucat pe contraatac. Kamberi a avut o şansă uriaşă, dar s-a făcut de râs. Singur cu poartă goală a trimis mult peste poartă. Şi-a luat însă revanşa la faza imediat următoare. A marcat, după gafe în lanţ ale apărării gazdelor.

În repriza a doua, după 5 minute de parlamentări, VAR a dat penalty pentru oaspeţi. Alexandru Mitriță a tras însă mult peste poartă, spre bucuria celor 3205 de spectatori, număr oficial. Ocaziile la poarta gazdelor au continuat, dar Baiaram şi Paradela au ratat din situaţii incredibile. La ultima fază, moldovenii au făcut 2-0, după reuşita lui Tailson. Scor final Poli Iaşi-CSU Craiova 2-0 şi gazdele obţin o victorie uriaşă. Formaţia lui Costel Gâlcă pierde teren în lupta pentru primul loc în Superliga.

Poli Iași – CSU Craiova, echipe de start

Poli Iași (4-2-3-1): J. Fernandes – Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Gouet – V. Gheorghe, A. Roman, Ștefanovici – Kamberi
Rezerve: Ailenei, Moreira, Tănasă, F. Ilie, Atanasovski, Miskovic, Itu, Teixeira, Goncalves, Gheorghiță, Harrison, D, Popa
Absent: Marchioni (accidentat)
Antrenor Emil Săndoi

Universitatea Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu – Oshima, Căpătînă – Baiaram, Mitriță, Mora – Ivan
Rezerve: S. Lung, R. Stoian, Gaspar, Maldonado, Badelj, Ndong, Screciu, Houri, Danciu, A. Barbu, Bană, Paradela
Absenți: Cicâldău (în urmă cu pregătirea), Koljic